Istniejąca także pod nazwą „najstarszej diety niskowęglowodanowej”, dieta Scarsdale to kolejny plan odżywiania oparty przede wszystkim na zachowaniu odpowiednich proporcji obecnych w codziennym jadłospisie poszczególnych składników żywnościowych, jakimi są: tłuszcze, białka oraz węglowodany. Jej twórca, właściciel centrum medycznego w Scarsdale i amerykański kardiolog, doktor Herman Tarnower uważał, że idealny stosunek tych elementów do siebie to: 43% białek, 22,5% tłuszczu oraz 34,5% węglowodanów. Owo spożycie dotyczy rzecz jasna dobowego zapotrzebowania energetycznego. Wynalazca kuracji podnosił, iż dzięki zachowaniu takiej relacji konsumowanych produktów żywnościowych, można doprowadzić do stanu ketozy, czyli sytuacji, w której organizm zacznie pobierać energię z innych źródeł, np. z cukrów.

Stworzona przez dr. Tarnowera metoda odżywiania jest wysoce restrykcyjna, albowiem pozwala organizmowi na przyjmowanie 650-1000 kalorii w ciągu doby, co pokrywa jedynie około 1/3 popytu na energię zdrowego człowieka. Dzięki swojej surowości, ten sposób żywienia daje możliwość schudnięcia nawet o 9 kilogramów w przeciągu dwóch tygodni.


odchudzanie slimetrolInternauci polecają: SLIMETROL na wydajne odchudzanie, tabletki wybrane przez naszych czytelników numerem 1 na rynku w Polsce!
Dowiedz się więcej i schudnij nawet do 14kg w w kilka tygodni–kliknij!Jeśli chodzi o produkty, jakie można spożywać będąc na najstarszej diecie niskowęglowodanowej, zostały one ściśle określone przez jej autora. Przewiduje on konsumowanie trzech posiłków dziennie, na które składać się powinny przede wszystkim nietłuste mięsa oraz ryby i inne owoce morza, jajka, a także chude mleko i jego przetwory. Przebywając na opisywanej diecie, można również jeść warzywa (głównie marchew, selera naciowego, pomidory, szpinak, kabaczki oraz sałatę) i owoce – grejpfruty i melony są wręcz jednymi z jej fundamentów. Jeśli chodzi o przyjmowanie napojów, akceptowalne jest przede wszystkim picie wody, a także kawy i herbaty, których jednak nie należy słodzić cukrem, lecz słodzikiem. W ograniczonych ilościach można także spożywać gazowane napoje i alkohol.

Produkty nieaprobowane przez doktora Hermana Tarnowera to głównie: tłusty nabiał, zboża i ich pochodne, a także rośliny strączkowe. Z diety wyłączone są też wyroby cukiernicze i nasycone tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Dla skuteczności niniejszej kuracji istotny jest nie tylko rodzaj spożywanej żywności, ale również sposób jej przyrządzania. Najbardziej wskazane jest gotowanie lub grillowanie w ziołach i cebuli. Co do innych przypraw, dobrze jest ograniczyć konsumpcję soli, keczupu, chili, sosu winegret, cytryny i sosu sojowego.

Dieta Scarsdale zalecana jest przede wszystkim dla osób posiadających nadwagę. Jej pozytywy to bezapelacyjnie nieskomplikowanie oraz szansa na szybkie zrzucenie wielu kilogramów. Warto jednak pamiętać, że jest to głównie związane z utratą wody, a po powrocie do dawnego stylu odżywiania może pojawić się efekt jo-jo. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że dieta ta jest dosyć monotonna a z uwagi na swą rygorystyczność może powodować występowanie różnego typu dolegliwości. Z tego też powodu nie jest dobra dla kobiet w ciąży, matek karmiących, dzieci, osób starszych i chorych, a każdy powinien jej adaptację skonsultować ze specjalistą. Dodatkowo należy pamiętać, by przestrzegać tej kuracji przez max. 14 dni, podczas których niepolecane jest podejmowanie aktywności fizycznych.

DietaSOS
Najciekawsze publikacje dotyczące konkretnych diet a także porady umożliwiające skuteczne i bezpieczne odchudzanie i wiele innych ciekawych informacji przydatnych dla osób które szczupłą i dobrze zbudowaną sylwetką interesują się od dłuższego czasu jak i dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w temacie FIT i pochodnych.