Wiele osób uważa, iż dietetyka jest dziedziną pokrewną dla takich dyscyplin naukowych, jak medycyna czy biologia. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieje sposób żywienia, który został opracowany w oparciu o inną gałąź rozwoju, jaką jest chemia. Mowa tu o diecie zasadowej. Wedle jej twórcy, amerykańskiego naturo paty doktora Roberta Younga, ów plan odżywiania nie jest w swej istocie metodą na pozbycie się zbędnej wagi, lecz czynnikiem poprawiającym samopoczucie.

Zwana inaczej alkaliczną, dieta dr. Younga zakłada stopniowe wprowadzanie zmian w jadłospisie poprzez stopniowe ograniczanie udziału w nim produktów o odczynie kwasowym, a zastępowanie ich pokarmami zasadowymi tak, aby osiągnąć perfekcyjną proporcję – kwasy mają stanowić 80, a zasady jedynie 20% menu. Każdy z nas pamięta (a przynajmniej powinien) ze szkoły podstawowej, iż kwasowy lub zasadowy odczyn jakiejkolwiek materii definiuje się na podstawie jej współczynnika pH. Tak więc, za wartość graniczną uznać należy cyfrę 7. Wszystko, co posiada odczyn >7 jest kwaśne, a <7 zasadowe. Ludzki żołądek charakteryzuje się pH na poziomie 3,5, a nasza krew ma odczyn lekko zasadowy, czyli ok.7,3. Niezbędne jest utrzymywanie tych norm, ponieważ ich przekroczenie skutkuje zasadowicą albo, zdecydowanie bardziej powszechnie występującym zakwaszeniem organizmu powodowanym przez gromadzenie się w krwioobiegu odpadków niestrawionej żywności zasadowej. Może ono prowadzić do osteoporozy i podagry, a także kłopotów z nerkami oraz wątrobą.


odchudzanie slimetrolInternauci polecają: SLIMETROL na wydajne odchudzanie, tabletki wybrane przez naszych czytelników numerem 1 na rynku w Polsce!
Dowiedz się więcej i schudnij nawet do 14kg w w kilka tygodni–kliknij!Dieta zasadowa, jak każda inna tego typu kuracja, kieruje się pewnymi regułami, jeśli chodzi o dobór żywności w niej pożądanej, a także takiej, której konsumpcja jest niedopuszczalna. Stworzenie listy produktów aprobowanych oraz niewskazanych opiera się na, jak już zostało wspomniane, określeniu, które z nich są kwaśne, a które zasadowe. Składniki niedozwolone w diecie doktora Roberta Younga to przede wszystkim: jajka, białka zwierzęce, wyroby cukiernicze, zboża i ich pochodne i dania typu instant, a także produkty nabiałowe uzyskiwane na bazie krowiego mleka. Chcąc zachowywać reguły wspomnianej diety, warto też wyeliminować używki (alkohol i papierosy) oraz napoje kofeinowe (zamiast nich poleca się picie wody i soków), wysoce przetworzoną żywność (mielonki i konserwy), a także ograniczyć spożycie soli.

Podczas przebywania na diecie zasadowej, można bez przeszkód jeść warzywa (szczególnie rekomenduje się konsumowanie ich na surowo albo gotowanych), owoce (wszystkie, ale najsilniejszym odczynem zasadowym odznaczają się cytrusy), różnego rodzaju orzechów, nabiału z mleka innego niż od krowy, tłoczonych na zimno olejów oraz żywności sojowej.

Dieta zasadowa, jako kuracja nie stricte odchudzająca może być polecana każdemu. Jej wdrożenie daje wiele dobrych efektów, jak m.in.: redukcja dolegliwości w postaci migren i zawrotów głowy oraz ogólnego osłabienia. Udowodniono również, że adaptacja diety dr. Younga pomaga polepszyć nie tylko kondycję i samopoczucie, ale także stan skóry.

DietaSOS
Najciekawsze publikacje dotyczące konkretnych diet a także porady umożliwiające skuteczne i bezpieczne odchudzanie i wiele innych ciekawych informacji przydatnych dla osób które szczupłą i dobrze zbudowaną sylwetką interesują się od dłuższego czasu jak i dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w temacie FIT i pochodnych.